80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Malmö, 1 /08/2024

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego została odsłonięta tablica pamiątkowa przy Obelisku Pamięci Narodowej na cmentarzu Östra Kyrkogården w Malmö.

Odsłonięcia dokonał profesor Zbigniew Krysiak przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana z Polski. Ksiądz proboszcz z kościoła katolickiego z Landskrony Tadeusz Bienasz dokonał poświecenia tablicy. W uroczystości, także z Polski, brała udział małżonka profesora Urszula oraz Anna Wiejak redaktor naczelna Schuman Optics Magazine.

Przywitania dokonała prezes Polka International Elizabeth Blania Kacprzyk:

Zebraliśmy się tutaj przy Obelisku Pamięci Narodowej, aby oddać hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie, wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, które zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”.
Była to największa bitwa stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi Niemcami. Powstanie Warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciwko Związkowi Radzieckiemu oraz podporządkowanym mu polskim komunistom.
Dowództwo Armii Krajowej planowało samodzielnie wyzwolić Warszawę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźctwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces podporzadkowania i sowietyzacji Polski.
Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie.
W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944.
W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli, a wśród nich mój śp. Ojciec Bogusław Blania. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło około 200 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy, tyle co kilka lat temu liczyła ludność miasta Malmo.
Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Warszawa legła w gruzach.
Cześć i chwała Bohaterom!
Odsłonięcia tablicy pamiątkowej 80 rocznica PW dokona Profesor Zbigniew Krysiak Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana z Polski.
Elizabeth Blania Kacprzyk, 1 sierpnia 2024 rok

Obelisk Pamięci Narodowej w kv. nr 5 został totalnie odremontowany. Po raz drugi zostały wymienione na nowe tablice pamiątkowe, a to z powodu wandalizmu oraz naturalnego zniszczenia. Obelisk od 2017 roku jest pod stalą opieka organizacji Polka International. Obelisk został założony w 2002 roku przez Danutę i Wiesława Kapergren-Kapturowicz.

Wiązanka kwiatów przy tablicy pamiątkowej została ufundowana przez Ambasadę RP w Sztokholmie.

Elizabeth Blania Kacprzyk
prezes POLKA-Międzynarodowa Asocjacja Kobiet Polskich
„Polka International”
wraz z Zarządem

Share

oficjalna witryna Kongresu Polaków w Szwecji